Miért érdemes NIBE levegő/víz hőszivattyút választania?

ÍME, A KÉT LEGNYILVÁNVALÓBB OK

 

Az első ok, pénzügyi.

Egy levegő/víz hőszivattyúval olcsóbb fűteni, hűteni és használati melegvizet előállítani, mint hagyományos fosszilis energiával, vagy direkt villamos energiával. A fűtési költség nagymértékben csökkenthető, függően attól, hogy jelenleg milyen fűtési rendszerrel rendelkezik és hogy mivel fűt. Beruházási költsége olcsóbb, mint egy geotermikus hőszivattyúé, mivel nincs szükség talajszondák fúrására, és nem is szükséges engedélyeztetni. A NIBE hőszivattyúk magas hatásfoka (különösen a széles működési tartományú berendezéseké) miatt befektetése hamarabb megtérül. Az energiaárak növekedésével nem fogja megbánni döntését.

A második ok, a környezettudatosság.

A levegő/víz hőszivattyúk működésük során jóval kevesebb CO2 kibocsátással terhelik környezetünket, még a felhasznált villamos energiát is figyelembe véve, mint a hagyományos fosszilis energiahordozók.

 

Hőszivattyú működési elve:

A hőszivattyús technológia egy egyszerű, jól ismert elven alapul. Ugyanilyen módon működnek a háztartási hűtőberendezések, fagyasztók is (gőz kompressziós ciklus).

A hőszivattyúk fő komponensei a kompresszor, az expanziós szelep és két hőcserélő (az elpárologtató és a kondenzátor).

Egy ventilátor a levegőt a hőszivattyú elpárologtatójára fújja. Az elpárologtató egy zárt rendszer része, amiben olyan hűtőközeg van töltve, ami a levegő hőmérsékleténél is alacsonyabb hőmérsékleten képes elpárologni (gyakorlatilag forrni). Amikor a levegő találkozik az elpárologtatóval, az abban található, még hidegebb hűtőközeget melegíti, mely ennek következtében elpárolog (forr).

Ezután a hűtőközeg gőzt, egy kompresszor segítségével, összesűrítik, melynek következtében a hőmérséklete is megnövekszik annyira, hogy a fűtési rendszernek hőt legyen képes átadni. Hőleadás közben a hűtőközeg hűl, lecsapódva folyadékká alakul (kondenzálódik). A folyadék állapotú hűtőközeg ezután újra az elpárologtatóba kerül, hogy a folyamatot megismételve hőt tudjon elvonni a környezeti levegőből.

Inverter hajtású kompresszor esetében a rendszer finoman szabályozható, azaz a hőszivattyú minden esetben a pillanatnyi igénynek megfelelő hőenergiát ad át a fűtési rendszernek. Ez egyben azt is jelenti, hogy a hőszivattyú mindig a lehető legkevesebb villamos energiát igényli, ezáltal a hatásfoka magasabb, mint a nem inverter hajtású berendezéseké.

Nyáron, a körfolyamat megfordítható, ezáltal az épület hűtésére is felhasználhatóak a hőszivattyúk.

Ne minden áron hőszivattyú!

Azon ügyfeleknek érdemes hőszivattyú mellett dönteni akiknél:

  • nem lehetséges földgáz csatlakozást kiépíteni
  • a kiépített vagy kiépítésre kerülő hőleadó rendszer alacsony hőmérsékletű (padló, fal, vagy mennyezet fűtés. Alacsony vízhőmérsékletre méretezett fan – coil.)
  • Az épület hőszigeteltsége minimum megfelel a jelenleg érvényben lévő épületenergetikai előírásoknak, vagy annál jobb. (7/2006 TNM rendelet)
  • automatikus üzemű fűtési – hűtési rendszert szeretnének kiépíteni.
  • rendelkeznek napenergiás villamos energia termelő rendszerrel, vagy később szeretnének ilyet telepíteni.

Az épületenergetikai előírások szigorodása miatt 2021 – től új lakások építésénél szinte elkerülhetetlen lesz a hőszivattyúk telepítése ahhoz, hogy a lakás energetikailag megfelelő legyen és kaphasson használatbavételi engedélyt!

 

Tegyen a környezetvédelemért hőszivattyú használatával!

Az elmúlt időszakban szinte folyamatosan a környezetvédelem fontosságáról lehetett hallani a különböző híradásokban, nem véletlenül, ugyanis a Föld és légköre hatalmas veszélybe került. Ezt a mindennapokban is tapasztalhatják az emberek, hiszen például az időjárásbeli változások mind arra utalnak, hogy itt az ideje áttérni a környezettudatosságra. Ha ez nem történik meg, a drasztikus romlás tovább folytatódik, aminek visszafordíthatatlan, súlyosabb következményei lehetnek. Ha Ön is tisztában van a veszélyekkel, és szeretne tenni a környezetvédelemért, térjen át a hőszivattyú használatára!

Vitathatatlan, hogy a legnagyobb károkat a fosszilis tüzelőanyagok okozzák. 2011-ben súlyosbodott a helyzet igazán, ebben az évben megdőlt a rekord a fosszilis tüzelőanyagok okozta szén-dioxid-kibocsátásban. A károsanyag kibocsátás ezután folyamatosan emelkedett, főként a fejlődő országokban, ezek többek között hozzájárultak a klímavészhelyzet kialakulásához is. Éppen ezért nagyon fontos, hogy az emberek más, környezetbarát alternatívát találjanak például a fűtéshez, melegvíz biztosításához, ehhez pedig a kiválóak a hőszivattyúk. A berendezések nem igényelnek fosszilis tüzelőanyagokat, nem alkalmaznak égési folyamatokat a hő előállításához, ebből kifolyólag nem okoznak olyan súlyos légszennyezettséget, mint a hagyományos kondenzációs tüzelők.

Amennyiben a hőszivattyúkat választja, nem csupán a környezetvédelemre figyelhet oda, hanem pénztárcájára is. Ezekkel a rendszerekkel jelentős összegeket lehet megtakarítani, így sem a téli, sem pedig a nyári hónapok nem lehetnek megterhelőek a fogyasztás szempontjából.

Ha felkeltettük érdeklődését a hőszivattyúkkal kapcsolatban, szeretne áttérni a környezettudatosabb mindennapokra, keressen bennünket bizalommal elérhetőségeinken a hőszivattyú rendszer kiépítéséért! Ezzel kapcsolatos szolgáltatásunk gyors, megbízható, ügyfélközpontú, szakembereink mindent megtesznek annak érdekében, hogy megfelelő hőszivattyús rendszert telepítsenek környezetébe!

 

 

Érdekesség: hőszivattyús rendszerek világszerte

Érdekesség: hőszivattyús rendszerek világszerteSzerencsére hazánkban sokan érdeklődnek a környezettudatos fűtési és hűtési megoldások iránt. Egyre több emberben tudatosul, hogy környezetünk védelméért mindenkinek tennie kell, és ebben a hőszivattyú sokat tud segíteni. Nézzünk néhány példát a világból, hogy hol döntöttek a hőszivattyúk mellett!

A hőszivattyúk nem is annyira újkeletűek, mint gondolnánk. Már az 1940-es években több helyen alkalmazták őket, például Berlinben egy egész városrész fűtését a Spree folyó vizével és hőszivattyúval oldották meg. Ehhez hasonlóan fűtötték a zürichi műegyetemet a Limmat folyó vizével, és egy textilgyárat a Bodeni-tó segítségével. Később megoldották a berlini Bundestag épületének is efféle környezettudatos fűtését, illetve nyáron a hűtését. Európán kívül is találunk híres hőszivattyúkat: Idaho állam kapitóliumi épületét is ezzel a kiváló technológiával látták el.

 

Hőszivattyús rendszer kiépítésén gondolkodik? Keressen fel minket, mindenben segítünk! Kérdezze bizalommal kollégáinkat!