A SZELLŐZTETÉSI RENDSZER  FELÉPÍTÉSE

 

A megfelelő szellőztetés kialakításának lépései:

  • légbevezető elemeket elhelyezése a lakószobákba, illetve a nyílt égésterű gázkészülékek helyiségeibe
  • a levegő szabad áramlásának biztosítása a lakásban bezárt ajtók esetén is (ajtó alatti résekkel, átszellőző rácsokkal)
  • légelvezetők, elszívó rácsok elhelyezése a vizes helyiségekbe – fürdő, WC, konyha -, amelyek elszívó ventilátorhoz vagy gravitációs szellőzőkürtőhöz csatlakoznak egy légcsatornán keresztül, biztosítva a szennyezett levegő eltávolítását (friss levegő beáramoltatásához is levegőt kell elszívni a kiszolgáló helyiségekből)

Ha kéménybe kötött, nyílt égésterű gázkészülék (pl. falikazán) van a lakásban, nem építhető ki ventilátoros elszívás, mert balesetveszélyt jelentene!

 

A szellőzőlevegő intelligens elosztása

Az Aereco higroszabályozott lakás szellőztetési rendszere a bent lévők szükségleteihez igazítja a szellőzőlevegő mennyiségét, ezáltal minimalizálva a szellőztetés során fellépő hőveszteséget, optimálissá téve a légcserét és megelőzve a páralecsapódásokat, illetve a párásodás káros következményeit.

A légbevezetés révén kiküszöbölhető a fokozott légzárású, modern nyílászárók miatti szellőzetlenség és biztosítható a gázkészülékek légellátása is.

Az Aereco szellőztetés a lakásban optimálisan osztja el a levegőt: a páraérzékelős légbevezetők azokban a helyiségekben biztosítják az intenzívebb légutánpótlást, ahol épp szükséges; nappal a nappali szobában, éjjel a hálószobákban (ahogy a fenti ábrán is látszik). Ezáltal a használaton kívüli szobák hővesztesége minimalizálódik, ahol pedig indokolt a páratartalom miatt, ott megfelelő légcsere alakul ki a szellőztetéssel.

A lakás szellőztetés rendszerben alkalmazott elemek akkor is biztosítanak egy minimális légcserét, ha belső levegő relatív páratartalma annyira alacsony, hogy az adott helyiségben a berendezések csukott állapotban vannak.

Gépi szellőztetés – közös megoldás társasházakhoz

Gépi szellőztetés során a légcserét egy központi ventilátor biztosítja (3), amely elhelyezhető a tetőtérben vagy az épület tetején.
A gépi higroszabályozású szellőztetés rendszerben az épület levegőcseréjét a vizes helységekből elszívott szennyezett levegő indítja el. A friss, tiszta levegő a lakószobákba érkezik a légbevezetőkön (1) keresztül, ennek szükséglet szerinti elosztása az egyes szobák között csak páraérzékelős légbevezetők alkalmazása esetén valósul meg.
A ventilátor által elszívott levegő mennyiségét a páraérzékelős vagy mozgásérzékelős légelvezetők (2) szabályozzák a lakások vizes helyiségeiben. Vagyis, a nagyobb szellőzési igényű helyiségekben a szellőztetés intenzívebb lesz, mint a használaton kívüli helyiségekben, lakásokban.

 

Gépi lakás szellőztetés – közös megoldás lakásonként

Ennél a gépi lakás szellőztetés megoldásnál a ventilátor a lakásban bújik meg. Családi házaknál és lakásoknál egyaránt alkalmazható ez a szellőztetési megoldás, amelynek előnye a könnyű karbantarthatóság és az egyénileg kontrollálható működtetés.

A levegő mozgatását ebben az esetben is a ventilátor (3) végzi. A gépi higroszabályozású lakás szellőztetés során a lakás levegőjének cseréjét a vizes helységekből elszívott szennyezett levegő indítja el itt is. A friss levegő a lakószobákba érkezik a légbevezetőkön (1) át, aminek szükséglet szerinti elosztása a szobák között csak páraérzékelős légbevezetők alkalmazása esetén valósul meg.

Az elszívott levegő mennyiségét pára- és mozgásérzékelős légelvezetők (2) szabályozzák a pillanatnyi szükségletek szerint, vagyis a nagyobb szellőzési igényű helyiségekben intenzívebb lesz a szellőztetés, mint a használaton kívüliekben

Gépi szellőztetés – családi ház

A légcserét a központi ventilátor(ok) munkája eredményezi(3). Akusztikus ventilátor elhelyezhető álmennyezetben vagy akár egy beépített szekrényben is, ha pedig a ventilátor nem hangcsillapított kivitelű, akkor a tetőtérben.

A gépi elszívású higroszabályozott szellőztetés működése: a légcserét az épület vizes helységeiből elszívott levegő indítja el. A légbevezetőkön (1) át a lakószobákba érkezik a friss levegő, aminek szükséglet szerinti elosztása csak akkor valósul meg, ha a légbevezetők páraérzékelősek.
Az elszívott levegő mennyiségét a pára-, valamint mozgásérzékelős légelvezetők szabályozzák a szükségletnek megfelelően.

Gravitációs szellőztetés – közös megoldás társasházakhoz

A gravitációs szellőztetés a természet erejét aknázza ki a légcsere megvalósításához. Ez a lakás szellőztetés egyaránt alkalmazható családi házakban és társasházaknál is.
A szélhatás és a kürtőhatás nyomáskülönbséget hoz létre a szellőzőkürtőkben (3), aminek hatására a szennyezett levegő a kürtőn keresztül igyekszik távozni a lakásból. Ehhez a szennyezett levegő helyére friss levegőt kell beáramoltatni, ami a lakószobák (nappali, háló) nyílászáróiba/falszerkezeteibe épített higroszabályozású légbevezető elemek(1) segítségével valósul meg.

A gravitációs lakás szellőztetés (vagy másik nevén természetes lakás szellőztetés) során az elhasznált, szennyezett levegő a vizes kiszolgáló helyiségekben levő légelvezetőkön (2) át távozik, így a lakás teljes levegője átöblítésre kerül.
A gravitációs lakás szellőzés mértéke nagymértékben függ a külső és a belső körülményektől, hőmérsékleti viszonyoktól és a szélhatástól, ezért szükséges a szabályozása.
A páraszabályozott szellőztetési megoldás a belső páratartalom függvényében állítja be a szükséges légmennyiségeket, így megfelelően reagál a folyamatosan változó természeti hatásokra is. Ez a szellőztetés fajta energiatakarékos (nincs ventilátor), továbbá alacsony a működési zajszint (kis légsebességek) és az egyszerű a karbantartás is.

 

Hibrid szellőztetés – közös megoldás társasházakhoz

A hibrid lakás szellőztetés a gravitációs és a gépi megoldások közötti középút, amely a gravitációs szellőztetés részegységeiből és egy időszakosan, alacsony nyomáson működő huzatfokozó ventilátorból áll össze.

A gépi rásegítésre csak olyankor van szükség, amikor a megfelelő légcseréhez kellő nyomáskülönbség nem jön létre a természeti erők révén.
A szellőztetés automatikusan indul, hőmérséklet érzékelő termosztát vagy nyomáskapcsoló hatására. A friss levegő páraérzékelős légbevezetőkön érkezik a lakóhelyiségekbe, a légelvezetés pedig a vizes helyiségekből történik, páraérzékelős légelvezetőkkel. Ezek a részegységek optimálisan szabályozzák a szellőzőlevegő mennyiségét az egyes helyiségek szükséglete szerint.
A hibrid szellőztetés innovatívan egyesíti a természetes szellőztetés előnyeit, az alacsony fogyasztást, a csöndes és megbízható működést és az egyszerű karbantartást a gépi szellőztetésre jellemző légszállítással.