Társasházak szellőzőrendszereinek kialakítása, korszerűsítése

Energiatakarékosság jegyében épületeinket egyre korszerűbb hőszigetelést biztosító falszerkezetekkel és tökéletesen záródó nyílászárókkal látjuk el, amelyek a lehető legkisebb energiafelhasználást biztosítják. E hatékony megoldások alkalmazása mellett nem szabad megfeledkezni a megfelelő épületszellőzés kialakításáról.

A szinte légtömör épülethatároló szerkezetek miatt hő többnyire csak szellőztetéssel távozhat el a helyiségekből, ezért manapság nélkülözhetetlen egy hatékony, szabályozott légcserét biztosító szellőzőrendszer, amely nemcsak folyamatosan gondoskodik a beltéri levegő megfelelő minőségéről, hanem egyben energiatakarékos is. Megfelelő szellőzés hiányában, a lakásban termelődő pára és egyéb felgyülemlő szennyező anyagok nem tudnak eltávozni a helyiségekből, amely kifejezetten egészségtelen a bent tartózkodók számára, ugyanakkor a kialakuló párásodási és penészedési problémák akár az épület szerkezeti elemeit is rongálhatják. A gyakori ablaknyitásos szellőztetés megoldást jelenthet, de ha kiengedjük a meleget az ablakon, akkor mi értelme a vastag hőszigetelésnek, és a légtömör, jól szigetelt nyílászáróknak?

A lakók biztonságának érdekében, a nyílt égésterű gázkészülékek – törvényileg is előírt – légellátását megfelelően biztosítani kell. A légcsatorna hálózat időszakonkénti tisztításával, tűzvédelmi megoldások alkalmazásával fokozható az épületben tartózkodók védelme, az optimális légcsere szabályozásnak köszönhetően növelhető a lakók komfortérzete.

Az épület adottságaihoz illeszkedő, helyiségenként levegőminőség érzékeléssel szabályozott intelligens szellőzési rendszerek – legyen szó gépi, gravitációs, illetve a hibrid kialakításról – tökéletesen alkalmazkodnak a pillanatnyi légcsere igényekhez és a helyiségek használatához.  Automatikusan és észrevétlenül gondoskodnak arról, hogy mindig a szükséges mennyiségű friss levegő legyen az épületben, ugyanakkor megkímélnek az ablaknyitás és a szabályozatlan elszívó rendszerek okozta fölösleges szellőzési hőveszteségtől, a kedvező villamosenergia fogyasztású szellőztetőmotorok alkalmazása pedig csökkenti az üzemeltetés költségeit.

 

Hogyan működik a helyiségenkénti légcsere szabályozás?

Az intelligens szellőzési rendszerek koncepciója a változó szükségletekhez igazodó légcsere elvén alapszik. A friss levegő pótlásáért, illetve az elszívó rendszer szabályozásáért felelős higro(pára)szabályozott szellőzőelemek  azt az ismert fizikai jelenséget használják ki, hogy egyes anyagok megnyúlnak a páratartalom emelkedésekor és  összehúzódnak,  ha  a  levegő  szárazabbá  válik. Ezek a segédenergia nélkül működő légbevezető és légelvezető elemek egymással tökéletes és harmonikus együttműködésre lettek kifejlesztve a hatékony és optimális légcsere érdelében. Az elemekben lévő poliamid pántkötegek a szabványban előírt módon kifejlesztett változatai, képesek a belső páratartalomnak megfelelő mértékű légcsere biztosítására.

A légutánpótlás szabályozását higro(pára)érzékelős légbevezető elemek végzik, amelyek a lakó és tartózkodóhelyiségek műanyag vagy fa nyílászáróira utólag is könnyen felszerelhetők. Ezek a szellőzőelemek a helyiség levegőjének nedvességtartalmát folyamatosan érzékelve szabályozzák a friss levegő helyiségbe jutását. Az önszabályozó, automatikus működésű légbevezető elemek között egyaránt megtalálhatók standard, vagy kifejezetten a városi körülményekhez kifejlesztett, hangcsapdával is rendelkező akusztikus változatok. Amennyiben a nyílászáróra valamilyen okból nem szerelhető fel a légbevezető, akkor rendelkezésre állnak a falátvezetéses változatok.

A szellőzés komfortjának biztosítására hivatott légbevezetők mellett elengedhetetlenül fontos megemlítenünk a speciális növelt hozamú légbevezetőket, amelyek kifejezetten a nyílt égésterű gázkészülékek, kályhák kandallók égési levegőjének pótlására lettek kifejlesztve. E fontos biztonsági kiegészítők kiválasztása és darabszámuk megválasztása szakember gépésztervező feladata.

A kiszolgáló helyiségekben (konyha, fürdő, WC) funkciója szerint választható pára-és/vagy mozgás érzékelős légelvezető elemek felügyelik, hogy a központi elszívó rendszer a lakásból csak annyi levegőt távolítson el, amennyi valóban indokolt. Így akár központi- vagy tetőventilátoros gépi szellőzés alkalmazása esetén is lakásonként egyedileg, a lakók életritmusához igazodva optimalizálható a légcsere, kiküszöbölhető az alul és túlszellőztetettség problémája. Például amikor a család otthon tartózkodik a rendszer a légcsere intenzitását a használt helyiségekben megnöveli, amikor a lakás üres, az intelligens szellőzőelemek minimalizálják a szellőzést, ezáltal megkímélve a fölösleges hőveszteségtől.

A különféle szenzorokkal választható légelvezetők típustól függően választhatók gravitációs és gépi elszívó rendszerekhez. A magasabb épületek felújítása alkalmával a hatékony légcserét egy alacsony villamosenergia szükségletű, fordulatszám szabályozott központi vagy tetőventilátor biztosítja.

Különleges megoldás a hibrid szellőzési rendszer, amely egyesíti a természetes szellőzés előnyeit, az egyszerű karbantartást, a kis fogyasztást, a csendes, megbízható működést, a gépi szellőzésre jellemző hatékony légszállítással. A hibrid szellőzés a gravitációs szellőzés részegységeiből és egy időszakosan, kis nyomáson működő ventilátorból épül fel. A gépi rásegítésre csak azokban az időszakokban van szükség, amikor a természeti erők nem alakítanak ki a megfelelő légcseréhez szükséges nyomáskülönbséget. Ilyenkor ventilátor automatikusan indul, kapcsolhatja egy hőmérséklet érzékelő termosztát, vagy egy nyomáskapcsoló.

Az alacsony fogyasztású, akár napelemről is működtethető, csendes szellőztető motorok alkalmazásával a rendszerek működése kényelmessé és gazdaságossá tehető. Nagyobb rendszerek esetében lehetőség van napelemes kiserőmű telepítésére, amely visszatáplással látja el a tetőventilátorok és akár más elektromos berendezés (pl. lift, lépcsőház világítás, stb.) energiaellátását.

A többféle szellőzési megoldás közül könnyen kiválasztható az épület adottságaihoz, leginkább illeszthető szellőztető rendszer. De bármilyen különleges elemekből is állítjuk össze szellőzési rendszert, a korszerűsítéskor kiemelten fontos, hogy szakemberek végezzék nemcsak a rendszer méretezését, de a kivitelezési munkálatokat is. Az épületek szellőzéséről mindenképp rendszerként gondolkodjunk, mert a különböző funkciójú légbevezető és elszívás szabályzó légelvezető elemek bár fizikailag csak a lakás levegőjén keresztül vannak kapcsolatban, mégis folyamatos és harmonikus együttműködésük a garancia a tökéletes komfortszellőzés megvalósulására.

 

Korszerű szellőzéstechnika egy társasházban? Bízza ránk a kivitelezést!

Korszerű szellőzéstechnika egy társasházban? Bízza ránk a kivitelezést!Manapság egyre több társasházban jelent problémát az elavult szellőzéstechnikai rendszer, ezért egyre többen döntenek úgy, hogy korszerűsítik azt, hiszen modern megoldásokkal sokkal élhetőbb környezetet hozhatnak létre. Ha Ön is szeretné korszerűsíttetni a szellőzéstechnikai rendszert, bízza ránk a feladatot!

A folyamatos fejlődésnek köszönhetően valóban korszerű szellőzéstechnikai rendszert telepítünk az adott épületbe, így nemcsak élhető környezetet tudunk létrehozni, hanem a korábban kivitelezett energiatakarékosság jegyében történő korszerűsítésnek is előnyére válik a modern szellőzéstechnikai rendszer. Ha szükséges, olyan intelligens megoldásokat biztosítunk ügyfeleink számára, ami a változó szükségletekhez igazodó légcsere elvén alapszik.

A korszerű szellőzéstechnikai rendszerek a biztonságérzet megteremtéséhez is hozzájárulnak! Döntsön Ön is a modern megoldások mellett, e téren számtalan ötletünk van az Ön számára! Ha kíváncsi ezekre, vagy bővebb információkra lenne szüksége szolgáltatásainkról, vegye fel velünk a kapcsolatot elérhetőségeinken!